Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Da li papa može dati/primiti otkaz?

Da li papa može dati/primiti otkaz? 9 years, 4 months ago #261

• prozac
  • Fresh Boarder
Joseph Ratzinger obilježava petu obljetnicu izbora za papu usred skandala crkva-pedofilija koji je šokirao cijeli svijet.

Između ostalog, papa Benedikt XVI je optužen za zaštitu svećenika pedofila u vrijeme dok je bio nadbiskup u Minhenu od 1977 do 1982 godine.

Mnogi traže odgovore na pitanja o seksualnom zlostavljanju djece i ulozi samog pape Ratzingera u tome, u periodu prije nego je postao papa za vrijeme dok je još bio kardinal Joseph Ratzinger.

Nejasno je zašto na primjer ondašnji kardinal Ratzinger nije poduzeo nikakve mjere, a trebao je protjerati iz crkve svećenika koji je zlostavljao otprilike 200-njak gluhe djece u američkoj državi Wisconsin prije 30-ak godina.

Nedavno su obznanjena i seksualna zlostavljanja djece u Irskoj, još jedna sramota za katoličku crkvu.
Slične optužbe crkve su se pojavile i u drugim dijelovima Europe.

S obzirom na nacističku prošlost u mladosti, mnogi su postavljali pitanje kako je Joseph Ratzinger uopće mogao postati sveti otac.

Novi izazov je može li papa dati, ili primiti otkaz?

Re:Da li papa može dati/primiti otkaz? 9 years, 4 months ago #272

• teuta
  • Expert Boarder
nisam vjernik pa me previše ne zanimaju zbivanja oko pape jer crkva je neprofitna organizacija (slično kao i sportski savez) i svak može biti član ako plaća članarinu i sudjeluje u raznim manifestacijama, ili odlučiti biti izvan toga...druga je stvar ta što su države uređene manje ili više ali po sistemu crkve, i nekakav prešutna veza crkve i država postoji još od europskih kraljeva-papinskih vazala u srednjem vijeku...
ovo iskapanje pedofilskih skandala od prije 30-tak godina podsjeća me na jednog papu iz 9. stoljeća (pročitala iz povijesti papinstva)koji je svog mrtvog prethodnika otkopao kako bi mu sudio za nešto što je učinio za vrijeme svoje vladavine i mislim da se ne bismo trebali loviti kako radimo isto što je i crkva radila, poput potrage i spaljivanja vještica i osude zločina napravljenih prije više desetaka godina, te zločine su trebali procesuirati tada...
konačno, neka ustanova ili neprofitna organizacija postoji dok ima članova, nestankom članova gasi se i ona...mislim da se crkva (ne samo katolička, već sve vjerske zajednice)već počela gasiti, samo još nije svjesna toga...
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.10 seconds