Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Gradska Civilizacija

Gradska Civilizacija 8 years, 7 months ago #799

• Gaja
  • Fresh Boarder
Djeca od 8 godina si ne znaju vezati cipele ili zakopčati patent na jaknama. Četverogodišnjaci i petogodišnjaci još uvijek u pelenama. Tinejdžeri i predpubertetlije zbunjeni ispred otvarača za konzerve i plastike za kockice leda. Studenti koji si nikad nisu sami oprali rublje, sami putovali autobusom ili sami napisali adresu na koverti u kojoj treba poslati pismo. Da li podižemo generaciju glupana? Da li smo za nesposobnost naše djece sami krivi, ili je to jednostavno rezultat odrastanja u modernom dobu u kojem elektronika postupno zamjenjuje mehaničke uređaje i sve one dosadne poslove koje je nekad trebalo raditi vlastitim rukama.

Mnoga djeca nikad ne nauče raditi obične kućne poslove. Fast food kiosci su zamijenili kućne kuhinje. Postali smo potpuno ovisni o tehnologiji, mnogi ne znaju niti žarulju zamijeniti, a kamoli popraviti utičnicu ili električni kabel, špinu iz koje kaplje voda i slične stvari. Tehnološki razvoj sigurno nije nešto loše, ali smo mu pristupili na krivi način koji nas je doveo u ovu situaciju: "Možete se popišati u gaće, ne brinite se, mi ćemo to srediti".

Djeca su odrasla u svijetu u kojem kockice leda iz frižidera ispadaju pritiskom na dugme. Pasivnost prema preprekama pred kojima se djeca nađu je postala veoma zabrinjavajuća, "hej mali, da ti život ovisi o njima, posudu s kockicama leda možeš i o zemlju razbiti, to nije tako komplicirano"! Podižemo djecu koja su potpuno nesposobna da se brinu o sebi, prave neznalice koje zbunjuju i najjednostavniji mehanički zadaci.

Gubitak samostalnosti i gubitak inicijative su veoma ozbiljan problem, djeca su se u ovoj modernoj eri potpuno odvikla od samostalnog razmišljanja i pronalaženja rješenja za probleme. Ono što im treba, dobiju online, pozivom na mobitel ili od mame i tate.

Prije samo nekoliko generacija, u mnogim dijelovima svijeta, tko nije znao pomusti kravu nije preživio, a danas mnogi nikad u životu kravu nisu ni vidjeli.
Svijet u kojem živimo, uvjerava nas da su naše bebe idioti koji nikad neće prohodati ako im ne kupimo pomagala u kojima ih moramo kao lutke zalijepiti čičkovima da bi im pomogli održavati ravnotežu prirodnije od 30.000 godina evolucije!

Za starije generacije nije više dobro govoriti "djeca su djeca, ona će odrasti". Na nama je da ih podsjetimo da svijet nije nastao na njihov 13 rođendan. Ta djeca nikad neće odrasti ako se ne pobrinemo i ne učinimo svoj dio posla.

No trenutak. Mi. Mi, mi, mi, i još jedanput mi, i još sto puta mi, tko smo to mi uopće prije sveg ostalog, i koji je to naš dio posla kojeg moramo učiniti za djecu od koje smo posudili ovaj svijet? Mi koji ispuštamo dušu u tvornicama i uredima od ponedjeljka do nedjelje, mi koji vlastitu djecu više ne poznajemo, što bi to mi imali naučiti naše klince?

civilizacija_mega_gradovi_mravinjaci.jpg

Mi smo oni koji su napustili prirodu i nastanili se u mega gradovima.
Koje životne kvalitete mega gradovi mogu ponuditi svojim građanima? Koje kvalitete oni donose djeci i njihovim roditeljima? Koji je odnos između mega gradova i ljudskog duha na osobnoj razini?

Od samih početaka, mega gradovi kojima dominiraju visoki neboderi i veliki trgovački centri predstavljaju ono najgore iz nekad široke ponude čovječanstva.

Moderni čovjek koji živi u gradovima je presjekao svoju vezu s prirodnim vibracijama života. Mi ljudi hodamo po betonu umjesto po travi. Živimo u malim i uskim stanovima koji su potpuno strani našoj životinjskoj baštini. Vozimo se automobilima 100 kilometara na sat i tužno gledamo kroz prozore zatvora od stakla, cementa i čelika.

Bogatiji vikendom mogu pobjeći na kampiranje rekalibrirati svoje prirodne vibracije i osvježiti se, ali velika većina građana ostaje zarobljena u beskrajnoj buci, sirenama, sveprisutnim zagrljajima televizije i ostalim negativnim aspektima gradskog života.

Suočeni s ovakvim neprirodnim okolišem, mi ljudi reagiramo preopterećenjem i pregrijavanjem, patimo od pretilosti, bolujemo od srčanih bolesti, karcinoma i dijabetesa, raznih ostalih epidemija; pušimo, opijamo se i drogiramo, upotrebljavamo kavu da bi promijenili stanje uma i tijela; trošimo na tone Valijum, Prozac i Viagru.

Osvrnimo se samo na zločine i nasilja u gradovima, ubojstva, učenike žrtve dilera droge, prometne nesreće, disanje štetnih plinova i gubitak zajedništva.
Drugim riječima, gradovi dovode ljudska bića do izbezumljenosti, gradovi stvaraju najabnormalnije, potpuno pogrešne i neprirodne životne uvjete na ovoj planeti, stoga nije ni čudo što polako ali sigurno sve više ludimo.

Zanima me, koje beneficije vidimo danas, 2010 godine, u gradskoj civilizaciji kao dijelu prirodnog čovjekovog napretka prema uzvišenim sudbinama o kojima toliko često slušamo? Da eskalacija smrti u gradovima u koje smo se toliko nježno ukomponirali postane vidljiva, bježali bi od njih kao od kuge. Danas u gradovima nema jednog jedinog potpuno zdravog čovjeka!

Gradovi su nas osakatili i razorili naš karakter, postali smo ljudi samo djelomice, uvijek nezadovoljni, nesretni, depresivni i iznad svega - ovisni, kontrolirani i lišeni mnogo čega. O planinama smeća koje svakodnevno stvaramo, bolje da niti ne pričamo. Što više rastu naši gradovi, to više uništavamo vlastite živote, živote ostalih i živote drugih živih bića.

Kako se možemo pomaknuti prema ravnoteži i održivoj budućnosti? Biste li radije živjeli u tišini, malom mjestu s deset tisuća stanovnika ili u autima zaraženim, uvijek bučnim, ljudima-robotima prekrcanim mega gradovima? Ako se i dalje nastavimo kreatati ovim pravcem, zapečatili smo sudbinu budućih generacija ružnim mega gradovima i životnim iskustvima koja nadilaze sposobnost razumijevanja.

Re:Gradska Civilizacija 8 years, 7 months ago #800

• teuta
  • Expert Boarder
Pa Gaja, upravo je tako i trebalo biti kako bi Novi Svjetski Poredak „bezbolno uletio“. Bilo je potrebno napraviti nas ovisnima upravo o onome što ničemu ne koristi, u stvari nas brza hrana truje ali i stvara ovisnost. U cigarete se isto stavlja neka tvar koja stvara ovisnost (nisam čitala taj podatak već sam iskusila), ja sam prešla na domaći duhan koji nema nikakvih dodataka i to je nešto posve drugo od pakiranih cigareta, ne smrdi i ne tresem se ako nisam zapalila 2-3 sata.

A nije im bio veliki problem napraviti idiote od nas. Čovjek je lijeno biće, uvijek je tražio kako si olakšati i ubrzati dosadne poslove, da nije tako ne bi došlo do ni jednog izuma. Samo su morali našu lijenost iskoristiti na destruktivan način. I još smo povjerovali da je to zbog skrbi o nama. Je, sve će nama naše vlade servirati, mi samo trebamo šutjeti i raditi. Zašto bi ovca trebala znati od kuda i kako dolazi sijeno i žito kojim ju se hrani, njen posao je da daje mlijeko i vunu, kada odsluži ide u klaonicu, bez milosti. Druge ovce se malo uzbune no sva sreća da pamćenje kratko traje.

U svemu tome značajnu ulogu imaju odgoj i obrazovanje:
"Zbog načina života, odgoja i obrazovanja postajemo odvojeni od svojih osjećaja i potreba. Proces školovanja u stvari je proces socijalizacije u kojemu učimo zatomljivati. Malo dijete jasno zna što želi, a što ne želi, a svoje osjećaje u vezi ljudi i događaja iskazuje jasno, nedvosmisleno, bez svijesti o tome da bi moglo zbog njih biti osuđivano. U trenutku kada nam se, uz prateći osjećaj, pojavi misao što će o tome drugi reći, mi gubimo tu prvu jasnoću i nevinost. Počinjemo zatomljivati i lagati sami sebi, kako bismo uspješnije lagali drugima." ( D. Ivan, Svjetlost, rujan 2010.)

Novi Svjetski Poredak je stigao na naša vrata, ljudi ne mogu slobodno razmjenjivati dobra, ne mogu proizvoditi ono što žele već ono što je dozvoljeno. Sir i vrhnje (zabrana prodaje na otvorenom) je samo jedan od primjera ma koliko oni nastojali usmjeriti brigu o higijeni, to je ukidanje tradicije i naravno zdrave hrane.

Prestanimo lagati sami sebe, ništa se neće riješiti ako mi ne odlučimo riješiti. Kada bi svi ti zakoni bili u našu korist bili bismo informirani o njima umjesto što preko noći saznajemo da nešto što smo do sada radili ne možemo više raditi jer je takav zakon. Većina ljudi je licemjerna i zato se većina ne buni, šuti i trpi jer duboko u sebi znaju da lažu sami sebe i duboko u sebi znaju da kada bi se našli na mjestu bankara i političara bi bili jednako pohlepni i prodani.

Ako prestanemo lagati sami sebe, ako ono što želimo za sebe želimo i za svakog čovjeka na svijetu ali iskreno tada ćemo zahtijevati od svih istinu i moći ćemo se boriti za ISTINU. Nemamo vremena, iscurilo je.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.18 seconds