Alternative currency and balanced living system. Alternativna valuta i uravnoteženi životni sistem. Moneta alternativa e sistema di vita equilibrato.

Linija

Search

Home Forum
Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Alergija, Punk Rock Bend Zadar - Intervju
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Alergija, Punk Rock Bend Zadar - Intervju

Alergija, Punk Rock Bend Zadar - Intervju 7 years, 10 months ago #140

Zdravo dečki, nadam se da ste se naoružali antihistaminicima, i ja sam.

Hajde da se prvo predstavite meni osobno.
Praksom djelomičnih rezervi, banke obmanom stvaraju novi novac bez pokrića iz ničega. Osim toga, na taj način, isti se novac u istom trenutku nalazi na dva različita mjesta.
Rodili ste se kao ljudi i to dokazujete rodnim listom. Živite kao fizičke osobe kroz svaki ostali dokumenat koji posjedujete. Naravno da ne možete biti isto u oba trenutka.

Evo prvog pitanja dakle za tebe Stipe, jesi li ti Stipe Bujas slobodan čovjek, ili si STIPE BUJAS osoba koja na sebe preuzima obvezu vraćanja hrvatskog javnog duga kao posljedicu prakse kojom država izdaje dužničke obveznice u zamjenu za novac čije je izdavanje prepustila hrvatskoj središnjoj banci?

U ovo vrijeme mislim da je jako teško biti slobodan čovjek jer država nađe načine kako da i od tebe naplaćuje dio njihovog duga, ali ako me pitaš jesam li slobodan, mislim da je odgovor "jesam" jer nikad u životu nisam imao kredit, što znači da nisam nikom dužan, ujutro se budim kad prestanem spavati, a ne kad me budi sat, javljam se na telefon i nepoznatim brojevima, da, mislim da sam slobodan čovjek...svoj život imam u svojim rukama!

Hajmo se sada predstaviti cijelom svijetu jednim kratkim uvodom o postanku i postojanju punk rock benda Alergija.

Alergija su: Stipe vokal, Božo bass, Tome gitara, Gugi bubanj...

Priča je započela u proljeće '94, kao klinci kojima je bilo dosta i rata i životarenja bez cilja, a u Zadru nije pank praktički ni postojao i onda smo se odlučili pokrenuti organiziranu scenu kroz svirke, vježbalo se puno, svaki dan 2 sata, i to nas je dovelo do snimanja prvog dema "ALERGIJA" '96 koji nas je stavio na mapu HR punk scene.

Još rada, vježbe, i koncerata nas je godinu nakon toga dovelo do snimanja albuma" ČETVRTI STALEŽ" '97 koji nam je dao respektabilno mjesto na ovim prostorima...kad pogledam unazad to je jako dobar album o vremenu u kojem smo tada živjeli...to je i rezultiralo brojnim koncertima, festivalima, turnejama, slijedeće 2-3 godine, a tad je došlo do nekakvog zasićenja zbog svega što se događalo na sceni a i u našim životima, pa je došlo do male koncertne stanke...

Mislim da smo do 2004te odsvirali samo nekoliko lajv svirki, ali smo radili nove pjesme i spremali novi album.

Povratak je uslijedio '04 na rođendanskoj svirci koja je još uvijek jedna od naših najemotivnijih koncerata i tad je pocčela lavina, stvar za stvari, svirka za svirkom.

2008 godine izlazi album "GLOBALNO ZATOOPLJENJE" koji opet ističe naše stavove u ovo ne znam kako bi nazvao vrijeme...i sad smo tu...i idemo dalje!

Ja sam se kao mladac, a sada mi je preko četrdeset, par puta spustio magistralom sa apenom-4.
Ono po čemu mi se Zadar urezao u pamćenje je da sam pukao kada me nasred ceste zaustavila spuštena rampa, a ono prolazi avion.

Kako je danas u Zadru, dajte nam malo opišite stanje u gradu.

Hahaha, rampa je i dalje tu...ali puuuno toga se promijenilo, na bolje...gradi se sve u šesnaest, prilike se pojavljuju na sve strane, znam da se mnogi neće složiti samnom, ali pitaš mene, pa ću ti ja odgovoriti.

Što se scene tiče, 94 nas je na alter koncertu bilo možda 20-30, a sad se skupi i do 1000 ljudi, firmi je bilo puno manje, tako i posla, grad je urbanistički bio puno vise u kurcu, prometnice do Zadra su bile skoro pa seoske...a sad je sve nekako dohvatljivije...sam podatak da je Zadar jedna od najboljih novčanih investicija u svijetu, govori puno!

Ali sad malo jebe kriza kao i svugdje

Šta se dešava na zadarskoj glazbenoj sceni, koje su novosti?

Kao što sam već rekao, scena je jako dobra, mnogo je dobrih bendova na sceni i mnogo novih dolazi, osim što je najveći problem u Zadru prostor u kojem se alternativna scena može razvijati, stalno se pojavi nešto pa nestane, tako da mislim da smo odlični s obzirom u kakvim uvjetima radimo...

Izgledom me Stipe mnogo podsjećaš na pjevača iz Rose Tattoo, jednog od mojih naj-bendova. Jesi čuo kad neku njihovu stvar?

Nikad do sad nisam ni čuo ni vidio band, ali evo sad si me ponukao da pogledam, pa jesam.

Slažem se s tobom, čiča i ja stvarno imamo fizičke sličnosti...mora bit da je bio zajeban u svoje vrijeme...sad ću i pokušat naći koji cd, pa da i poslušam!

U kojem ste trenutno stanju osim što niste trudni, što je novo kod Alergije, planovi za budućnost?

Jako puno se radilo u protekle 3 godine, pa sad samo nastavljamo redom.

Nadamo se naći još neke dodatne novce da snimimo spot za pjesmu "PEDOFIL".

Održat ćemo još neke koncerte, i dosta radimo na novim pjesmama.
Ako sve bude kako treba, mislim da će novi album biti spreman do kraja slijedeće godine.

Čime se inače bavite u životu, jeste li možda već i porodični ljudi?

Basista Božo i ja smo u braku dugi niz godina i imamo djecu, ne skupa, ha, ha, ha.

Tome i Gugi su još na tržištu he, he.

Mene je život nekako ostavio u svijetu glazbe, pa ljeti radim na festivalskim projektima kao organizator događanja.
Božo radi kao vrhunski zidar, Gugi je monter namještaja, a Tome novinar.

Hajde priznajte, kada ste se zadnji puta okupili na plaži i odigrali dobar picigin? Prošlog stoljeća?

Ne!!! Svako ljeto se nađemo i od gušta bacimo na picigin, i to nekoliko puta, ali sve je teže i u dublje vode se ide... povrede su češće, ha, ha, ha.

Kad smo već kod mora, pecate li šta ili u moru više uopće nema ribe?

Ovdje u Puli, inače, more i kanalizacija i nisu baš zadnjih godina bili naročito dobro prijatelji, kako je kod vas?

Odem kad god stignem kod punca na otok, pa na barku i sad su lignje, bude ih dosta za nas i prijatelje, a koliko čujem i od prijatelja koji idu na ribe, bude i tamo dosta.
Sad kako je bilo prije, jebiga, ne znam , nisam išao prije, ko zna lovit i ima, i da mu se čekat, uvik nešto ulovi...

Ovo moram svakog pitati, šta slušate od glazbe koja nije slična onoj koju svirate?

Ja ljeti radim na festivalima elektronske glazbe od dub step, techno, house, disco, funky itd., tako da me nekako najviše to dopadne, pa nekad mi se nešto i svidi, uglavom kad upoznam izvođača i ako mi se svidi on, sviđa mi se i njegova glazba.
Dosta me pere reggae i ska, nekako mi je to najbliže srcu nakon panka.

Ostatak benda šareno, Božo voli Muse, U2, RCHP , Gugi US hc, punk i hip hop, Tome RnR.

Prvi prerani snijeg je ove, a i prošle godine iznenadio i doveo do kaosa u pola Europe. Zadnjih godina pada snijeg tamo gdje nikada nije padao. Svi podaci upućuju na to da se krećemo prema globalnom zahlađenju, a ne zatopljenju.
Izašlo je na vidjelo i da je najveći zgoditak igre globalnog zatopljenja nova burza na kojoj bi se trebala odvijati kupoprodaja dozvoljenih udjela za zagađivanje (carbon credits), igra u koju je globalni glasnogovornik opasnosti od klimatskih promjena Al Gore investirao veliki novac.

Međutim, "Globalno Zatopljenje" je i naziv vašeg novog albuma, dajte da čujemo od vas samih nešto o njemu. Da li ga je publika dobro primila?

GLOBALNO ZATOOPLJENJE, čitaj zatupljenje, sve je to nekako povezano, prije par godina je Tome na probi izrekao frazu i nekako nam se poklopila sa stavovima i temama izrečenim na ovom albumu, znači naziv je nastao prije nego je uopće nastao album, i mislim da je prihvaćen od strane publike odlično jer na svirkama mnogo ljudi zna tekstove pjesama sa tog albuma.

Dugo se i radio, pa su ljudi već i bili upoznati sa novim pjesmama.

"DALMATINSKA" je bila hit na mnogim radijima, čak je i bila uvrštena na kompilaciju UEFE za EP u nogometu u Austriji i Švicarskoj, tako mislim da stvarno album ide u pravom smjeru, treba ga slušati ispod površine, govori mnogo!

Na šta ste vi, ili na koga uopće alergični, sigurno će mnoge zanimati.

Brate, na nepravdu, politiku, sistem, licemjere, alergija na sve, zapravo, reakcija na sve.

Bez dlake na jeziku ćemo uvijek reagirati na ono što nas smeta!!!
Pa to je naša zadaća ako smo punk bend!

Najvažnija posljedica II Svjetskog Rata je svakako proglašavanje novčanice Federalnih Rezervi za globalnu rezervnu valutu.

Poput ove, i Europska Centralna Banka je također privatna institucija.

Da li znate na šta se odnosi Egzekutivna Naredba 11110 (Executive Order 11110) ubijenog Predsjednika Kennedy-a?

Nisam nikad imao vremena razmišljati o tome, jebiga ne znam
Zvuči kao neki zajeb!

Kada pričamo o vašem albumu "Četvrti Stalež", o kome pričamo?

Pričamo o 97oj godini i o raspadu jednog sistema u kojem je država bila stvorena, ali isto tako i razjebana iza leđa ljudi koji su je stvarali.

Pričamo o klasnim razlikama i 100 bogatih familija kao što je doktor govorio.

Radilo se o tome tada, a radi se i sada, iskreno se nadam se da će jednom i teme s tog albuma nestati, za sad nisu

Kako vam dečki ide kuhinja, koja su vam najbolja jela i znate li ponešto i sami pripremiti?

Ej bracko, to je moja tema, he, he, he...

Kuhao sam za pare, a kuham iz gušta, više od nekoliko jela znam spremiti vrhunski, pa ako nekom prilikom se i vidimo, mogu ti pokazati da sad ne serem puno ...bdw.

Gugi je po profesiji isto kuhar, tako da se uvijek jede dobro kao što možeš viditi po nama, mislim da smo najteži pank bend u HR, ha, ha, ha, dobro, Tome jebe prosjek

Odlazi li Alergija svirati u zemlje sa prostora bivše Jugoslavije, održavate li kontakte ili surađujete s nekim bendom i kakva su sveopća iskustva?

U nekoliko navrata smo svirali i u Bosni i Srbiji, i što da ti kažem, upoznali smo jako puno dobrih bandova i ljudi, stekli prijatelje, a posebno bi naglasio prijateljstvo i zajedničku turneju sa bendom GAVRILO PRINCIP iz Smedereva, jako ugodna iskustva i toplo preporučamo svima...

Znam Stipe da si ti i ne tako davno organizirao festival "Live and Loud". Kakva si iskustva izvukao iz toga?

L&L je jedno od najljepših iskustava u mom životu, i na kraju krajeva, tako sam i došao do posla kojim se sad bavim.

Nekako tako sam neizravno odlučio što bi u životu želio raditi, a za mene L&L je podsjetnik svako toliko kako se scena razvija i koliko je on zapravo značio i znači za Zadar, a s druge strane, da se nebi kompromitirao, nikad nije bilo financijske pomoći za L&L, pa se svake godine izgubi dosta love, tako da uvijek treba nekoliko godina da se povratiš, ha, ha, ha.

Prošle godina je L&L poslao poruku cijeloj ex YU, da je Zadar više od nacionalističkog HDZovskog grada i da je moguće i to ako su ljudi ujedinjeni...

Možda se dogodi i opet ako osjetim da treba baciti fokus na neke stvari, ne radi se samo o bendovima, već o poruci alternativne scene na neke goruće probleme kao što su bili oni prošli!

Reci mi nešto, vaša stvar "Socijalne Razlike".
Danas u odnosu na jučer, veće ili manje?

Nažalost iste!

Kakvim vi zamišljate drugačiji, bolji svijet?

Bolji svijet može imati svatko, ali samo ako je slobodan čovjek, počinješ od sebe i onda se sve mjenja.

Nitko neće napraviti ništa za tebe ako nećeš sam, lošiji svijet je onaj u kojem za sve kriviš druge i čekaš nešto što nikad neće doći!

Ako bolje sutra kao vrsta čekamo od samog našeg postanka, postoji li ikakva šansa osim u slučaju globalnog zatopljenja, ha, ha, ha, da nas sunce sve skupa zajedno malo jače ogrije?

Odgovor leži u predhodnom pitanju...

Mi smo baš generacije koje prate direktan prijenos.
Od zakona se više ne možeš ni okrenuti a da jednog ne prekršiš, posvuda nadzorne kamere, kontrole, a u modu su već na nekim područjima planete počeli ulaziti čipovi pod kožu. Kamo sve to vodi?

Vodi da prostiš, u pičku materinu, ali nijedan napisan zakon od strane ljudi neće te spriječiti da ga ne prekršiš.

Za mene postoje moralni zakoni kojih se masimalno držim, a to je, ne radi nikom ono što ne želiš da rade tebi, za ostalo me iskreno, boli kurac.

Što se kamera i nadzora tiče isto tako mi se jebe, jer nemam ništa za skrivati.
Odavno je rečeno da big brother gleda sve, toga je bilo i prije samo kroz druge sisteme.

Ukupna vrijednost svega skupa na ovome svijetu je manja od 100 triliona dolara.
Virtualna ekonomija je u zadnjih par godina samo kroz financijske instrumente derivate napravila rupu od preko kvadrilion dolara.

Koliko nula ima američki kvadrilion?

Ne znam, nisam nikad toliko brojao.

Punk je politika, muzika, ili politički pokret koji djeluje kroz muziku?

Izgleda da je sve pomalo, ali mislim da bi pank trebao biti sloboda izražavanja kroz glazbu, i najviše istina o stvarnom stanju društva!

U Zadru je osnovana i djeluje Mreža anarhosindikalista, znate li šta o tome?

Nemam pojma, volio bi više znati o tome da bi mogao komentirati...

Probe, eh da probe.
Imate li i vi problema s mjestom na kojemu održavate probe?

Ne, bilo je toga na početku, ali smo se 90ih snašli u skloništu ispod moje zgrade, a sad sviramo u podrumu Gugijeve kuće i uvjeti su nam vrhunski.
Treba puno ulagati u to.

Jeste li i vi primjetili da je zadnjih godina nebo išarano čudnim tragovima, što mislite o tim chemtrails-ima?

Što???!!!

Evo stigli smo i do kraja, imate li kakvu poruku, želju ili pozdrav koju ovim putem želite obznaniti?

Poruka na kraju:
Uzmite svoj život u svoje ruke i bit će bolje

Pozdrav vama jer ste mi dali priliku da kažem naše stavove i razmišljanja i na ovom portalu!

Hvala vama i podrška vašem radu...

Punkeri iz Alergije, želim vam sve najbolje i u privatnom i u javnom životu, zahvaljujem na ovom intervjuu za Crom Alternativne Vijesti i svemu ostalom.

Nažalost, u ovom momentu nismo u stanju pjesme koje ste htjeli ponuditi na
Crom Tržnici u dobrotvorne svrhe, postaviti kroz pravo tehničko rješenje, ali ćemo se u bližoj budućnosti potruditi.

Naravno, hvala i na iskazanoj podršci ovom projektu alternativne valute.

.
Last Edit: 7 years, 10 months ago by administrator.
The topic has been locked.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.16 seconds